افزایش اعتماد به نفس عبارتی کلیشه ای که تعداد زیادی از نویسندگان و روانشناسان و حتی ورزشکاران و.. در مرد ان اظهار نظر میکنند. اعتمادبنفس ویژگی مثبتی است که با ظهور در شخصیت شما ، شما را چند پله بالاتر پرتاب میکند. توضیح بیشتری لازم نیست که مطمعننا خودتان از معجزه های اگاه هستید. اگر به دنبال تقویت اعتماد بنفس خود هستید. اما دقیقا نمیدانید باید چکار کنید. این مقاله را تا انتها مطالعه کنیدو تکلیف خودتان را با اعتماد به نفس مشخص کنید.

اعتماد به نفس چیست؟

رسم است که تعریف‌ها را با مرور دیکشنری وبستر آغاز می‌کنند. دیکشنری وبستر در تعریف اعتماد به نفس چنین گفته است:

اعتماد به نفس یا Self-Confidence به این معناست که یک نفر به توان و توانمندی‌های خودش باور و اعتماد داشته باشد.

این تقریباً همان معنایی است که بسیاری از ما از آن در ذهن داریم.

پس در نظر داشته باشید که اعتماد به نفس یک احساس درونی است. و با چیز هایی که بعضی از افراد میگویند مانند لبخند زدن و با صدای بلند صحبت کردن و ارتباط چشمی به وجود نمی‌آید. بلکه مجموعه ای از اقدامات است که این احساس قدرتمند را درون شما به وجود می‌آورد.

در واقع این اعمال مثل چسب زخم زدن بر رویش سوراخ دیوار است. همه این ها فقط میتواند باعث شود که مردم تصور کنند شما شخص با اعتماد به نفسی هستید اما به محض اولین گفتگو با شما متوجه میشوند که همه این ها فقط یک نمایش بوده است و تقلبی است ک چیزی بذتر ازاین نیست.

اعتماد بنفس کاذب

اعتماد به‌‌ نفس مثل شمشیری دولبه است که اگر درست استفاده نشود، به اعتماد بنفس کاذب تبدیل شده و به‌جای اینکه کمک‌تان کند، به ضررتان کار خواهد کرد.

اعتماد به نفس کاذب بالا در واقع شکلی از اعتماد به نفس پایین است. با این تفاوت که فرد خود را بالاتر از آن که هست نشان می دهد. به عبارت دیگر فرد وقتی خود را در زمینه ای ناتوان می بیند، سعی می کند با بزرگ و توانا جلوه دادن خود، نظر دیگران را جلب کند.

این افراد هم مانند کسانی که اعتماد به نفس پایین دارند به گرفتن تأیید دیگران محتاج اند. ارزش خود را از بیرون می گیرند. در نتیجه، طوری رفتار می کنند که گویی از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند و این اعتماد به نفس از توانایی های آنان ناشی شده است.

رفتار افرادی که اعتماد بنفس کاذب بالا دارند نشان می دهد اعتماد بنفس بالایی دارند. در حالی که اعتمادی که آنان به خود دارند واقعی نیست. فرد ممکن است داستان سرایی کند و چیزهایی درباره ی خودش بگوید که مخاطب را تحت تأثیر قرار دهد. شاید اطرافیان تصور کنند اعتماد به نفس فرد خیلی بالاست، در صورتی که این گونه نیست و فقط رفتار او این طور نشان می دهد.

اینکه اعتماد‌ به‌ نفس کجا می‌تواند خوب باشد و کجا بد، تشخیصش با شماست.

چگونه اعتماد به نفس را زنده کنیم؟

پس از دانستن اعتماد بنفس و همچنین اگاهی از اعتماد بنفس کاذب، وقت ان رسیده به سراغ راه حل برویم. شاید اولین روشی که در ذهنتان است، این است که جلوب آینه بایستید و به خودتان بگویید من میتوانم من میتوانم من میتوانم. این روش برای صد سال پیش است و اکنون منسوخ شده است.

اینکه شما در تنهایی به خودتان بگویید که من میتوانم میتوانم و در هنگام چالش ها و مشکلات میگویید من عمرا بتوانم.

پس چکار کنیم؟

در نظر داشته باشید که هیچ چیز ارزشمندی یک شبه به وجود نمی اید پس این طرز تفکر را کنار بگذارید و از راه درست و اصولی هر کاری ان را انجام دهید.

اعتماد بنفس هنگامی در شما ایجاد میشود که شما یک احساس برتری نسبت به میانگین جامعه داشته باشید. و این منوط به این میشود که دستاوردی خاص داشته باشید. مانند موفقیت در یک المپیاد علمی قهرمانی در یک رشته ورزشی شکستن رکورد فروش سازمان قبل شدن در ازمون دانشگاه و … سبب میشود تا شما به خود باوری برسید و از این حیص باعث افزایش اعتماد بنفس شما مشود.

در نظر داشته باشید که هر گز خودتان را با کسی به غیر از خودتان مقایسه نکنید. همه مثال هایی که در پاراگراف بالا امده است یک شهود برای رشد است. در واقع میتوان گفت شما زمانی اعتماد بنفستان افزایش میابد که رشد کرده باشید. مهارت های جدید اموخته باشید و … هر گز نباید خودتان را با کسی مقایسه کنید این کاملا اشتباه است.

پس آموزش را شروع کنید. چرا که آموزش کلید دستیابی به احساس ناب است. هنگامی که اعتماد به نفس داشته باشید، سایر چیز ها مثل صاف ایستادن و صجبت با صدای رسا به طور خود جوش و نا خود اگاه روی بدن شما اعمال میشود.

«من علی سلیمی برایتان آرزوی موفقیت دارم.»

منبع: مدیرخان